2011-12 Individual Honors

Each year, Marcus High School Band students are selected for the All-Region Bands, All-Region Jazz Band, All-Region Orchestra, and the Texas All-State Band in San Antonio.  
Click on links below to see details.

All Region Band Students
All Region Orchestra Students
All Region Jazz Band Students
Halftime Honors

2011 2012 All Region Band Students

Piccolo Bass Clarinet Trumpet Tenor Trombone
Danielle Doak Nathanek Bubeck Steven Armentrout Saige Archer
  Michael Eiffert (S)(OS) Lindsey Carver (9) Daniel Arnold
Flute Benjamin Miller David Crawford Amanda Elmendorf (9)
Alaina Estes Kaylor Nevin Ryan Garvey Garrett Long
Abigail Gregory   Philip Jones (S) (OS) Rebecca Loshelder (S)(OS)
Hailey Hadden Contra Bass Clarinet Dakota Keller (S) Zach Munro
Karissa Higley Dwayne Woodley (S) James Lake (9) Bass Trombone
Zia Leigh (9)   James Land (OS) Adam Hernandez (9)
Courtney Schier Bassoon Tanner Mussmann (S)  
Jennifer Ward Kelsey Branson (S)(OS) Tyler Yero Euphoniums
  Melissa Esquivel   Britton Beeny (OS)
Oboe Keara King Horn Logan Carpenter (9)
Jessica Feist Ryan Weaver Max Enloe Sydney Mattfield (OS)
Amanda Wang (S)   Caitlyn Etter (S)  
  Contra Bassoon Marian Johnson Tuba
English Horn Ryan Weaver (S) Sarah Jones (S) (OS) Brian Mahaffey
John Uchal (S)(OS)   Andrew Lord Hugo Vargas
  Alto Saxophone Haley Piper  
Eb Clarinet Tanner Ives Jeffrey Seebachan Percussion
Kristen Letry Robert Miller Hayleigh West Nover (9) Gabriel Beal (S)
  Ramon Ontiveroz Scott Van Gundy (S) Ethan Dodson
Bb Clarinet     David Graham (9)
Stephen Bienek Tenor Saxophone   Michael Griffin
Kristen Eiffert Matthew Casey   Riley Least
Katelyn Franklund     Jared Marxuach
Hannah Gregory (S)(OS) Baritone Saxophone   David Montgmery
Taylor Horn (OS) Sebastian Campbell   Chad Raulston
John Kwak Alan Rodriguez Daegi Lee (OS) Jack Sparks (9)
Justin Miller   Paige DeDecker (OS) Hasan Tinwala (9)
Dana Rauseo     Ryan Wilson (S)
   
(9) Freshman Region All Area Student (S) All State Student (OS) Outstanding Soloist

2011 2012 All Region Orchestra Students

Oboe Tenor Sax Trombone
Amanda Wang Matthew Casey Daniel Arnold
    Garrett Long
English Horn Trumpet Rebecca Loshelder
John Uchal Philip Jones  
  Dakota Keller Percussion
Bass Clarinet Tanner Mussmann Gabriel Beal
Michael Eiffert   Ryan Wilson
  Horn  
Bassoon Caitlyn Etter  
Kelsey Branson Sarah Jones  
Melissa Equivel Andrew Lord  
  Scott Van Gundy  

2011 2012 All Region Jazz Students

Dakota Keller Daniel Arnold

Pre-Season March Off Champions!

Justin Miller, Sarah Jones, Dwayne Woodley
Philip Jones


 

2012-2013 2010-2011 2009-2010 2008-2009