2010-11 Individual Honors

Each year, Marcus High School Band students are selected for the All-Region Bands, All-Region Jazz Band, All-Region Orchestra, and the Texas All-State Band in San Antonio.  
Click on links below to see details.

All Region Band Students
All Region Freshman Students
All Region Orchestra Students
All State Band Students
Outstanding Soloist Students
Halftime Honors


2010 - 11 All Region Band Students
Flute
Bass Clarinet
Trumpet
Bass Trombone
 
Abibail Gregory Taylor Eiffert (A) Steven Armentrout Josh Snadow (A)  
Dani Gutwein So Van Ho Joey Bagazinski Nathan Thomas  
Autumn Olsen
Kaylor Nevin Philip Jones (A)    
Lezli Shelander (A)
  James Land (A) Euphonium  
Contra Bass Clarinet Tanner Mussmann (A) Katie Hollowell  
Oboe
Dwayne Woodley (A)
  Sydney Mattfield  
Amanda Wang
Horn    
  Bassoon Kathleen Coming (A) Tuba  
English Horn
Kelsey Branson (A)
Caitlyn Etter Ryan Hornung (A)  
John Uchal (A) Rachel Enloe (A) Sarah Jones (A) Brian Mahaffey  
Andrea Wright Kevin Jones (A) Shannon Kenny Doug Schneider  
  Keara King Andrew Lord Hugo Vargas  
Eb Clarinet   Jeff Moore (A) Derrick Williams  
Rachel Walsh
Alto Saxophone Haley Piper    
  Tanner Ives Scott Van Gundy Percussion  
Bb Clarinet Robert Miller   Gabriel Beal
Stephen Bienek Matthew Osvog (A) Trombone Conner Bell  
Christine Filbin   Saige Archer Dean Chung  
Hannah Gregory (A) Tenor Saxophone Daniel Arnold Paige DeDecker  
Taylor Horn (A) Matthew Casey Josh Arnold (A) Michael Griffin  
Justin Miller   Joey Branson MIchael Hurlbut  
Tori Minick Bari Sax Hogan Heathington Andrew Morreira  
Anusha Ponnuru Sebastian Campbell (A) Garrett Long Elijah Ray  
  Alan Rodriguez Rebecca Loshelder (A) Elizabeth Rickets  
Alto Clarinet   Derek Ng Nick Sparks  
Kendall Russo     Chase Tucker  
  A-All Area Student   Hannah West Nover  
      Ryan WIlson (A)  
         
       

2010 - 11 All Region Freshman Band Students

Flute
Bb Clarinet
Horn
 
London Dewhirst Amaelyah Woodley Macy Davis
Alaina Estes   Marian Johnson  
Karissa Higley Bassoon    
  Marcus Heinonen Trombone  
Oboe Ryan Weaver Peter Kenny  
JP Wood   Allie Treager  
  Alto Saxophone    
Bb Clarine Daegi Lee Tuba  
Jennie Fisser Juan Ontiveroz Bryan Mahaffey  
Katelynn Franklund      
Jessica Gibson Trumpet Percussion  
Kristen Letry Kyle Higley Sivateja Ponnuru  
Sydney Sund Ryan Garvey Peter Riojas  


2010 - 11 All Region Orchestra Students

Flute
Bassoon
Trombone
Lezli Shelander
Kelsey Branson
Josh Arnold
Rachel Enloe
Rebecca Loshelder
English Horn
 
John Uchal
Trumpet
Bass Trombone
James Land
Josh Snadow
Bb Clarinet
Tanner Mussmann
Taylor Horn
Tuba
Horn
Ryan Hornung
Bass Clarinet
Kathleen Coming
Michael Eiffert
Sarah Jones
Percussion
 
Jeff Moore
Dean Chung
 
Ryan Wilson
2010 - 11 All Region Jazz Students
Josh Arnold
Josh Snadow
2010 - 11 All State Students
Flute
Bassoon
Trumpet
Trombone
Lezli Shelander
Rachel Enloe
James Land
Josh Arnold
Tanner Mussmann
Rebecca Loshelder
English Horn
Contra Bassoon
John Uchal
Kevin Jones
Horn
Bass Trombone
Kathleen Coming
Josh Snadow
Bb Clarinet
Alto Sax
Sarah Jones
Taylor Horn
Matt Osvog
Jeff Moore
Bass Clarinet
Bari Sax
Dwayne Woodley
Sebasian Campbell

2010 - 11 Outstanding Soloists
Flute
Bass Clarinet
Horn
Megen Carver
Taylor Eiffert
Marian Johnson
London Dewhirst
Sarah Jones
Lezli Shelander
Bassoon
Jeff Moore
Kevin Jones
Scott Van Gundy
Oboe
Amanda Wang
Alto Sax
Bass Trombone
Daegi Lee
Josh Snadow
Clarinet
Hannah Gregory
Trumpet
Percussion
Taylor Horn
James Land
Andrew Morreira
Tanner Mussmann
Sivateja Ponnuru
Nicholas Sparks