2009-10 Individual Honors

Each year, Marcus High School Band students are selected for the All-Region Bands, All-Region Jazz Band, All-Region Orchestra, and the Texas All-State Band in San Antonio.  
Click on links below to see details.

All Region Band Students
All Region Orchestra Students
All State Band Students
Outstanding Soloist Students
Halftime Honors



The Marcus Trombone Quartet, including Josh A, Connor B, Tim F, and Josh S, won
the high school division of the Fort Worth Trombone Summit competition in April 2010.

2009 - 10 All Region Band Students

PIccolo
Bb Clarinet
Trumpet
Bass Trombone
 
Cassandra Flores (A) Christine Filbin Steven Armentrout Josh Snadow (A S)  
  Meredith Flanigan Joey Bagazinski    
Flute
Hannah Gregory David Crawford Euphonium  
Abigail Gregory
Andrew Powell Will Harry (A S) Britton Beeny  
Autumn Olsen
Matt Ramos Philip Jones Elijah Land  
Courtney Schier
Rachel Walsh
Lauren Koath Sydney Mattfield  
Lezli Shelander (A OS)
Michael Krutak (A JS) Mitch McCarty (A S)  
  Alto Clarinet James Land (A OS)    
Oboe
Andrea Riojas
Tanner Mussmann Tuba  
Daniel Yi (A S OS)   Jacob Oller Cameron Donner  
  Bass Clarinet   Ryan Hornung  
English Horn Taylor Eiffert (A S OS) Horn Eric Kolden  
Dylan Burney So Van Ho Kathleen Coming (A)    
Jessica Feist
Ryan Shelander Max Enloe Percussion  
Michelle Sterrett (A) Dwayne Woodley (OS) Sarah Jones Tyler Caldwell  
Daniel Yi (A S OS)   Shannon Kenny Alex Cheatham (A)
  Alto Sax Emily King (A S OS) Dean Chung  
Bassoon Matt Osvog (OS) Andrew Lord Christina Hurlbut  
Kelsey Branson Jason Wheaton Jeff Moore (A) Michael Hurlbut  
Brandon Dawson   Zach Viall (A) Kim Kaehn (OS)  
Rachel Enloe (A) Bari Sax   Tyler Lawson  
Keara King Sebastian Campbell Trombone Forest Moulin (A S)  
  Patrick Casey (A S) Josh Arnold (A S OS) Time Pearce  
Contrabassoon   Joey Branson Skyler Pierce  
Kevin Jones   Connor Brem Elijah Ray  
    Tim Fitzgerald Elizabeth Rickets  
Jason Wheaton (OS)
Soprano Sax Rebeccaa Loshelder Nick Sparks  
Kevin Jones (OS)
Bassoon      
Anusha Ponnuru (OS)
Clarinet      
Autumn Rogers (OS)
Flute      
         
A=All Area J=Region Jazz S=All State OS=Outstanding Soloist  

2009 - 10 All Region Orchestra Students

Flute
Horn
Bass Trombone
Lezli Shelander
Kathleen Coming
Josh Arnold
Emily King
Oboe
Jeff Moore
Percussion
Daniel Yi
Zach Viall
Tyler Caldwell
Alex Cheatham
Trumpet
Trombone
Forresst Moulin
Michael Krutack
Josh Arnold